DMR deltager løbende i forsknings- og udviklingsprojekter og arbejder med udvikling og optimering af nye undersøgelsesmetoder, måle- og prøvetagningsteknologier, oprensningsmetoder og andre tekniske løsninger inden for vores rådgivningsområder, blandt andet i samarbejde med Miljøstyrelsen, Regionernes Videncenter for Miljø og Ressourcer (VMR) og mange andre.
DMR forsøger endvidere bl.a. via samarbejde med forskellige forsknings- og undervisningsinstitutioner at undersøge, udvikle og optimere nye oprensningsmetoder og -teknologier. Samarbejdet involverer endvidere, at flere DMR medarbejdere er undervisere og kursusholdere på disse institutioner.
Endelig er DMR med til at udarbejde kursusmateriale, afholde kurser og fremlægge på ATV-møder, Ferskvandscentret i Silkeborg, interne firmamøder for advokater, ejendomsmæglere m.v.
DMR er altid interesseret i at deltage i studenterprojekter, undervisning m.v. Ingeniørstuderende, bygningskonstruktører og andre, der skal i praktik eller kan have interesse i at samarbejde med DMR i forbindelse med studenterprojekter m.v. er altid velkomne til at henvende sig.
Ofte stillede spørgsmål om forskning og udvikling
DMR deltager løbende i forsknings- og udviklingsprojekter inden for virksomhedens fagområder. Projekterne gennemføres både internt og i samarbejde med myndigheder, forsknings- og undervisningsinstitutioner og andre eksterne samarbejdspartnere. Formålet er at udvikle ny viden, metoder og teknologier, som kan anvendes i praksis.
DMRs forsknings- og udviklingsaktiviteter tager udgangspunkt i de fagområder, hvor virksomheden rådgiver. Det omfatter blandt andet miljøteknologi og udvikling og optimering af metoder til undersøgelse, måling, prøvetagning og oprensning af forurening.
Ja. DMR samarbejder med forskellige forsknings- og undervisningsinstitutioner om blandt andet udviklingsprojekter, metodeudvikling og undervisning. Flere medarbejdere fra DMR bidrager desuden som undervisere og kursusholdere.
DMR har fokus på anvendelsesorienteret udvikling, hvor ny viden og nye metoder så vidt muligt omsættes til praktiske løsninger. Resultaterne kan dermed bidrage til at udvikle og optimere de metoder og teknologier, der anvendes i konkrete rådgivningsopgaver.
Ja. DMRs medarbejdere bidrager blandt andet til kurser, faglige møder, undervisning og udarbejdelse af kursusmateriale. DMR har eksempelvis bidraget på ATV-møder og ved Ferskvandscentret samt afholdt faglige oplæg for forskellige professionelle målgrupper.
Ja. DMR er interesseret i samarbejde med ingeniørstuderende og andre relevante studerende om blandt andet studenterprojekter, praktik og undervisning. Studerende med en relevant projektidé eller interesse for DMRs fagområder er velkomne til at kontakte DMR.
Ja. Ud over deltagelse i traditionelle forsknings- og udviklingsprojekter arbejder DMR med udvikling af egne metoder, måleudstyr og teknologiske løsninger. Formålet er blandt andet at automatisere målinger og prøvetagning, forbedre datagrundlaget og udvikle nye løsninger på konkrete miljøtekniske problemstillinger.


