EDD – Environmental Due Diligence

EDD – Environmental Due Diligence - ingeniør rådgivning

– rettidig omhu ved handel med fast ejendom

Ved handel med fast ejendom skal mange forhold afklares for fastlæggelse af handelsprisen for ejendommen. Et af de væsentlige forhold er vurderinger af mulige omkostninger i tilknytning til jord- og grundvandsforurening og skadelige stoffer i bygningsmassen (PCB, asbest, bly, skimmel mm.).

Dansk Miljørådgivning A/S har mange års erfaring med udførelse af miljømæssige vurderinger af mange forskellige virksomhedstyper.

Ved større handler udføres vurderingerne ofte af både sælger og køber med egne rådgivere. DMR har erfaring med udarbejdelse af vurderingerne som en del af salgsdokumenterne eller for den mulige køber.

Videoen: , kan ikke vises da der mangler cookie-samtykke for: Statistikker, marketing.
Ændre cookie-samtykke

Vurderingerne udføres i tæt samarbejde med kunden og dennes øvrige relevante rådgivere i processen. Arbejdet gennemføres efter internationale vejledninger (ASTM) eller efter tilpassede, specifikke krav fra kunden.

Vurderingerne – processen benævnes ofte Environmental Due Diligence (EDD) – omfatter tre faser, hvor det ofte kun er den første fase, der udføres.

Fase 1 defineres i fuld udstrækning ved den amerikanske standard ASTM E1527. Arbejdet omfatter

  • Indsamling af oplysninger fra fysisk/virtuelt datarum
  • Besøg på ejendommen
  • Interview af relevante medarbejdere
  • Rapportering af relevante data og vurderinger heraf, herunder mulige økonomiske omkostninger forbundet med de konstaterede forhold samt anbefalinger.

Fase 2 defineres i fuld udstrækning af den amerikanske standard ASTM E1903. Arbejdet omfatter

  • Feltundersøgelser af uafklarede forhold, anbefalet i fase 1.
  • Rapportering af undersøgelserne, herunder mulige økonomiske omkostninger til evt. oprensning eller afværgeforanstaltninger.

Fase 3 omfatter gennemførelse af oprensninger eller afværgeforanstaltninger.

Rapporteringen meddeles som udgangspunkt på dansk, engelsk, tysk eller norsk.

DMR udfører naturligvis arbejdet med den største diskretion.

Opgaver uden for Danmark og Norge kan løses i tæt samarbejde med lokale rådgivere.

Kontakt os gerne for en drøftelse af din konkrete sag.

Søren Nielsen
Fagchef
Cand.scient., geolog

+45 40 76 06 38
E-mail

Ofte stillede spørgsmål om EDD – Environmental Due Diligence

Hvad er en Environmental Due Diligence (EDD)?

En Environmental Due Diligence er en miljømæssig gennemgang, der typisk gennemføres i forbindelse med køb eller salg af en ejendom eller virksomhed. Formålet er at identificere miljømæssige risici og potentielle økonomiske forpligtelser, eksempelvis relateret til jord- og grundvandsforurening samt miljøfarlige stoffer i bygninger.

Hvornår bør der gennemføres en Environmental Due Diligence?

En EDD gennemføres typisk før køb eller salg af erhvervsejendomme og virksomheder, hvor miljøforhold kan have betydning for handelsprisen eller medføre fremtidige forpligtelser. Undersøgelsen kan udføres for både køber og sælger.

Hvad omfatter en fase 1 Environmental Due Diligence?

En fase 1 omfatter typisk gennemgang af tilgængelige oplysninger og dokumenter, besigtigelse af ejendommen og interviews med relevante personer. På den baggrund identificeres potentielle miljømæssige risici, og der kan gives anbefalinger om eventuelle supplerende undersøgelser. DMR kan desuden vurdere mulige økonomiske omkostninger forbundet med de identificerede forhold.

Hvornår er der behov for en fase 2-undersøgelse?

Hvis fase 1 identificerer miljøforhold, som ikke kan afklares på baggrund af de eksisterende oplysninger, kan der være behov for egentlige feltundersøgelser. Det kan eksempelvis være prøvetagning og analyse af jord, grundvand eller bygningsmaterialer for at dokumentere omfanget af en mulig forurening.

Kan en EDD omfatte en vurdering af de økonomiske konsekvenser af miljøforhold?

Ja. En vigtig del af en EDD kan være at vurdere de potentielle økonomiske konsekvenser af identificerede miljøforhold. Det kan eksempelvis være forventede omkostninger til yderligere undersøgelser, oprensning, afværgeforanstaltninger eller håndtering af miljøfarlige materialer.